Rohenäpp

Potipõllumajandusest korteri rõdul-aknalaual ja maal vanaema juures...

Kokkuvõte 2012. aasta kasvatamistest, koos linkidega ostetud seemnetele. 

2012. aasta oli minu jaoks esimene, kui katsetasin ise oma aknalaual kasvatada maitsetaimi, salateid (rõdul ka), potitomateid ja muud. Maale vanaema juurde külvasime nii mõndagi mõnusat.

Nagu näha, seemneid oli.. erinevaid. Kõige suuremat elevust tekitas minus aga romanesco lillkapsas (vt pilti altpoolt). Lillkapsas läks ilusasti kasvama AGA õisikud läksid tal väga harali, vars venis pikaks ning maitse oli äärmiselt kohutav. Ei tea, kas asi oli kehvas suves või mis, aga seda sorti ma enam maha ei pane.

Romanesco lillkapsas (foto cookoffworld.blogspot.com)


Sortidest, mis ilusasti tärkasid ning tegid oma nimele au

- Sidrunhein: sirgus küll aeglasemalt, kuid siiski sirgus. Kui aga hoo sisse sai, kasvas jõudsalt. Soovitan kasvatada seda pisut varjus, lehed kipuvad otsese päiksevalguse käes kõrbema. Vajab rohkelt vett. Üldiselt kasutatakse sidrunheinast küll varte alaosa, kuid mina kasutasin toitude ja tee maitsestamiseks terveid lehti, kui häirisid, tükeldasin või eemaldasin lehed pärast roa valmimist. Meeldiva aroomi ja maheda maitsega! Kasvab väga hästi ka tavalises kasvumullas või õuemullas. 

- Potitomat "Vilma" - mul ei jätku kiidusõnu. Kõik taimed tulid üles, harvendasime, jätsime alles 3. Aga need olid ikka võimsad taimed: tomateid oli niivõrd palju küljes, et valmides ei jõudnud neid korraga ära süüa. Taim tuli ilusasti üles, ei vajanud erikohtlemist. Kuid kui tomatid küljes, tuleks lehti vähemaks lõigata, et päike jõuaks tomatiteni ning taim oma energiat lehtedele ei kulutaks. Mõningad lehed ikka võiks alles jääda. Taim oli paraja kõrgusega - umbes 25-30cm. 

- Salatid: Lord Nelsoni lehtsalat "Amerikanischer brauner", Majesticu Tammelehe salat, nimetu põld-võõrkapsas "Rucola" ning jaapani vokisalat "Mibuna":
Salatid tulid samamoodi kenasti üles, kuid mina, kes ma armastan krõmpsuvat salatit ei vaimustunud ühestki. Mibuna salat või kapsas, nagu nad ise seda nimetavad, oli küll hea vokiroogades kasutades, andis mõnusalt kõhutäidet juurde, muidu aga tavalise lehtsalati maitsega. Rucolas aga pettusin. Ei ole ma suutnud end õpetada veel seda armastama või pole piisavalt head sorti leidnud! 

Maitsetaimedel hetkel pikemalt ei peatu, igaüks vast teab kuidas maitseb till, basiilik ning ehk ka estragon. Kõik tulid kenasti üles ning kasvasid jõudsalt.

- Melon "Emir H" - Panime maha 6 seemet, esimese hooga tärkasid 3 neist (umbes 2 nädala pärast), nädal-kaks hiljem ka 2 ning veel nädal hiljem viimane. Maha said pandud 3 tugevamat. Nad kasvasid katteloori all väga tublisti kuid kahjuks oli 2012. aasta suvi külm ja vihmane ning ükski melon enne sügist täisküpsuseni ei jõudnud. Kuid proovime 2013. aastal uuesti, ehk tuleb parem suvi.

- Värvilised porgandid -
Tegemist on varajase sordiga, mistõttu neid tavalistega samal ajal kasvatades võib ühel ajal noppides hiiglasi välja tõmmata. Kasvasid ilusasti, kuid neid tuleks noorena ja üsnagi peenikesena süüa - siis maitsevad nad paremini. Kui porgand juba suuremaks kasvab, läheb ta puitunuks (aga kes seda ei teadnud eks).

Sordid, mis venisid ja venisid:

- Füüsal - tärkamine venis meeletult. Lehti nägin kuskil 1,5 kuud pärast külvi. Ei tea, kas asi oli külmas suves või milles, aga taim üle 20cm ei kasvanudki ja viljakesi ta külge ei võtnud.
- Artišokk - Samuti tärkamine venis ja venis, taim kasvas kokku 30cm pikkuseks ja see oli kõik. Ilmselt oli ka asi suves? kuid lehti ega õisikut talle ei moodustunudki. 
- Melon-maavits - Mitte ainult taime tärkamine veninud, ka külma suve tõttu, vaid ta jäi kiduraks. Kuigi poputasime teda soojal rõdul, toas aknalaual, õues päiksega - ei ta üle 15cm kasvanud ja nii jäigi! Külvatud 6-st seemnest tuli 1,5 kuu pärast nähtavale vaid 1 pisikene ja kidurakene taim. 

Värvilised porgandid

Ja lõpuks, sordid millega ma hakkama ei saanud:

- Pärlsibul - Maha külvatud seemnetest mitte üks ei tulnud terve suve jooksul üles. 

- Redis valge - Kuigi redis tõusis väga kiirelt ja lihtsalt, sirgus kenasti, paigutasin ta siia maitse pärast. Pakk lubas poolteravat ja magusamat maitset. Mis aga oli, oli tuhat ja tuline! Nii kibedat redist polnud ma varem saanud, mis hullem, juba selle lõhn võttis pisara välja, rääkimata maitsest. Seepärast sündiski nipp: kuidas redisest viha välja saada, sest mida sa muud teed paarikümne porgandi-suuruse vihase redisega?

- Maasikas "Yellow cream" - Olgu öeldud, et esimest korda panin maasikaid maha. Ei olnud mingeid eelteadmisi, seetõttu ka ilmselt ebaõnnestusin. Proovin 2013. aastal uuesti, katan kilega, õhutan, pritsin veega. Ehk õnnestub nüüd!

- Meliss "Gold Leaf" - Ei tulnud üles.

5 kommentaari:

 1. Kuidas taimed elavad? Kas esimesed rohelised nupukesed on juba pea mullast välja pistnud? Mul läks potitomati seemnetega nädal, esimene roheline "tuulik" juba uhkustab potis, teised on aeglasema kasvuga...

  Ookean

  VastaKustuta
 2. Mehhiko minikurk jäi ka mulle seemneletis silma! Huvitav oleks kuulda viljade valmides muljeid - ise veel rõdul katsetama ei hakka! :)

  VastaKustuta
 3. Peangi siinkohal kurvastama ja ütlema, et mehhiko minikurk minul üles ei tulnud, huvitaval kombel teised tulid aga see mitte. Kasvatasin taimi ette päiksepoolsel aknalaual.

  VastaKustuta
 4. Kommenteeriks nii palju, et melon-maavitsa seemneid ei tohiks kindlasti mullaga katta. Muidu nad tärkavadki kas väääääääga pikka aega või mis veel hullem - ei idane üldse. Ise proovin teda kasvatada sel aastal esimest korda. Hetkel on taimed tärganud (tulid üles ca nädalaga).

  Füüsali kasvatamisega minul probleemi pole olnud. 2011 suvel kasvatasin avamaal ning saak oli oi-oi, aga taimed kasvatasin muidugi ette ja oli ka ilus kuum suvi. Külvasin ilmselt aprillis. Eelmisel aastal ostsin taimed aianduskeskusest aga saaki väga ei saanud. Eks meil siin Nõmmel natuke pime ka suvi oli kah niiske ja jahe. Sel aastal katsetan uuesti.

  Samuti on mul õnnestumine olemas ka artišokiga. Ka 2011 suvel. Taimed kasvatasin ette ning suvel kasvasid nad edukalt avamaal. Artišokk tahab hästi viljakat pinnast. Muidu võib tõesti kiduraks jääda. Süüa mina teda ei raatsinud ja jälgisin lihtsalt tema kasvu terve hooaja.

  Kerti :)

  VastaKustuta
 5. Kerti, vist oligi asi siis eelmise aasta kliimas, et taimed ei kasvanud!

  VastaKustuta